4 lata dla uczelni na dostosowanie nazw

Opublikowano: 24.06.2016 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 603

Uczelnie zyskają 4 lata, do końca czerwca 2020 roku, aby dostosować swoje nazwy do przepisowych wymogów – zakłada to nowelizacja ustawy, którą w środę podpisał prezydent. Chodzi o możliwość stosowania w nazwach takich słów, jak: uniwersytet czy akademia.

Gdyby nie nowelizacja, uczelnie miałyby czas do 30 czerwca 2016 r., by dostosować swoje nazewnictwo do obowiązujących przepisów Prawa o szkolnictwie wyższym. Chodzi o możliwość używania w nazwie uczelni wyrazów takich jak: “uniwersytet”, “politechnika”, “akademia”, a także uniwersytet tzw. przymiotnikowy (np. “uniwersytet przyrodniczy”).

Możliwość używania każdej z tych nazw wiąże się z koniecznością posiadania przez jednostki uczelni konkretnej liczby uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora – w określonych dziedzinach wiedzy.

Nie wszystkie uczelnie spełniają ustawowe wymogi. Resort nauki informował, że samych uniwersytetów, które wciąż wymogów nie spełniają, jest obecnie sześć. To m.in. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet w Białymstoku, a także Katolicki Uniwersytet Lubelski. Gdyby nie nowelizacja, kłopoty z zachowaniem nazwy miałyby też niektóre uniwersytety “przymiotnikowe” czy akademie.

Nie chodzi o to, że poprzeczka dla uczelni nie jest ustawiona za wysoko, tylko w nieodpowiedni sposób – przekonywał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko podczas dyskusji nad nowelizacją w parlamencie. Dla niektórych uniwersytetów problemem może być np. konieczność zdobywania uprawnień w dziedzinach technicznych, nie zawsze będących w obszarze ich zainteresowań.

Bobko zwrócił uwagę, że trwają już prace nad zupełnie nową ustawą dotyczącą uczelni, która może być przygotowana w ciągu 2 lat. Jego zdaniem w nowych przepisach sprawa nazewnictwa uczelni byłaby uregulowana na nowo.

Wymogi, jakie muszą spełnić uczelnie aby móc używać poszczególnych nazw, zawarto w Prawie o szkolnictwie wyższym z 2005 r. Okazało się jednak, że czas na dostosowanie nazw był zbyt krótki, dlatego w 2009 r. nowelizowano ustawę i przesunięto ten obowiązek o sześć lat.

Źródło: NaukawPolsce.pap.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.